İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Maket Üzerinden Konut Alınmalı mı?

Maket Üzerinden Konut Alınmalı mı?Maket üzerinden konut alınmamalı. Maketten konut alırken kılı kırk yarmakta fayda var. İnşaat firmalarının kontrolsüzce harcamaları ve olası bir ekonomik kriz karşısında projeler durabilir ve dairelerinizi alamayabilirsiniz.

Her ne kadar maketten ya da topraktan konut almak karlı bir yatırım gibi görünse de riski de çok büyük. Mağdur olmamak için maket üzerinden konut alınmamalı.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Ali Taylan, vatandaşları, maket üzerinden konut alırken dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Taylan yaptığı açıklamada, son günlerde kötü niyetli kişilerin maket üzerinden hayali konut sattıklarını ve birçok kişinin mağduriyet yaşadığını söyledi.

Maket üzerinden konut alınmamalı
Maket üzerinden konut almanın doğru olmadığını belirten Taylan, ancak güvenilir şirketlerden bu şekilde konut alınabileceğini ifade etti.

Firma ve projerin çok iyi araştırılması gerektiğini anlatan Taylan, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız maket üzerinden konut almak zorundaysa, şirketlerin ticaret ve sanayi odalarına kayıtlı olmaları veya emlak danışmalarına danışmalı.

Kötü niyetli olan bazı kişiler maket üzerinden hayali konutlar satıyor ve vatandaşlarımız mağdur oluyor. Konut satışı yapan şirketlerin geçmişi, yaptığı projeler ve güvenilirliliği çok iyi araştırılmalı.

Kurumsal firmalar var, kendini kanıtlamış, başarılı projeler yapmış, firmalar tercih edilmeli. En önemlisi projeyi yapan firmanın geçmişi, yaptığı çalışmalar. Vatandaşlarımız emlak danışmalarına kesinlikle danışsınlar. Emlak danışmanlarımız bu tür konularda ücret de talep etmiyor.”

Vatandaşların şüphelendikleri durumlarda yetkililere haber vermesi gerektiğini dile getiren Taylan, “Maket üzerinden konut almak vatandaşa cazip geliyor. Bu şekilde satış biraz daha ucuz oluyor, bu nedenle tercih görüyor.

Biz maket üzerinden konut alınmasını çok tercih etmiyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmalarını istemiyoruz. Bu yüzden doğru proje, doğru müteahhit seçilmeli. Şirket gücü önemli” dedi.

Konut satış danışmanı Bilge Gülmez ise maket üzerinden konut almanın kesinlikle doğru olmadığını vurguladı. Konut alacak kişilerin daireyi görmesinde fayda olduğuna işaret eden Gülmez, vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bizim görevimiz maketten konut alıp almayacağınıza ve aldığınız zaman nelerle karşılaşabileceğinize yardımcı olmak. Bu yatırımda kar da var zarar da. Nihayetinde son karar size ait. Ama bana sorarsanız çok dikkatli davranın derim. Eldeki kuş misali…


Kategoriler
0507 661 22 55

fatihkalmaz.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir