İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Binanız Deprem Yönetmeliğine Uygun mu?

Binanız Deprem Yönetmeliğine Uygun mu?

Konut alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri deprem yönetmeliği’ne uygun olup olmamasıdır. Birçok yerde binanızın deprem yönetmeliği için uygun olup olmadığı önem arz ettiğinden ev alırken ve ev yaptırılırken buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Marmara depreminden önce yapılan binaların, eski deprem yönetmeliğine uygun olarak yapıldığı ve bunların yeterli denetime tabi tutulmadıkları görülmektedir. Bundan dolayı eski bina alırken, bu hususlara özellikle dikkat edilmelidir. Yeni yapılan binalar, yapı denetim şirketleri tarafından denetlenmektedir. Bundan dolayı depreme dayanıklılık raporu olan binalar almaya özen göstermelisiniz.

Deprem Yönetmeliğine Uygunluğu Nasıl Anlaşılır?

Ev almadan önce alacağınız yapının Projesi olup olmadığına, deprem yönetmenliğinin dikkate alınıp alınmadığına, zemin etüdünün yapılıp yapılmadığına mutlaka dikkat edilmeli, gereken araştırmalar yapılmalıdır. Binanın ruhsatı olup olmadığı, gerekli denetimlere tabi tutulup tutulmadığı, yapıda kullanılan malzemelerin kalitesi ve gerekli standartları taşıması gibi faktörler oldukça önemlidir.

Deprem yönetmeliğine uygun binalar, ileride olası bir depremde hasar görmenizi engelleyecektir. Böylece hem can hem de mal kaybınız önlenir. Bundan dolayı özellikle deprem bölgesinde yaşayan insanların bu faktörlere mutlaka dikkat etmeleri gerekir.Kategoriler
0507 661 22 55

fatihkalmaz.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir