İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Apartman Düzenini Bozanlar İçin Neler Yapılır?

Apartman Düzenini Bozanlar İçin Neler Yapılır?

Apartman içesinde konulan kuralları uyarak komşuluk ilişkisi daha güzel bir şekilde sürdürülebilmektedir. Komşuluk ilişkisinin iyi olması insanların günlük yaşantısına yansımaktadır. Yaşam alanınızı güzel tutarak hem kendi pozitif enerjinizi yakalayabilir hem de karşı tarafın pozitif enerji salgılamasını sağlayabilirsiniz. Basit ama etkili kurallara uyarak çok kolayca sağlanan apartman sorumlulukları dikkat edildiği takdirde aksamamaktadır. Apartman düzenine uyarak komşuluk ilişkileri geliştirilebilmektedir.

Kurallara uyulmayan ve birbiri ile olumsuz ilişkiler kuran apartman sakinleri gerek günlük yaşamlarında gerekse diğer faaliyetlerinde negatif enerji yaşayacaktır. Apartman dairesi içerisinde yaşayan her bireyin uyması gereken ahlaki bazı davranışlar vardır.

Bunlar şu şekilde ele alınabilir;

Kanun olarak ele alındığında gece yarısından sonra gürültü yapmak suçtur ve uyulması gereken bir kuraldır. Sadece gece yarısı uymak kanunun yaptırımlarından biridir. Fakat gündüzleri de bu hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.
Müzik sevenlerin mutlaka apartman dairesinde yaşayan bireylerin rahatsız olmayacağı şekilde dikkat ederek bu hobilerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Apartman dairesinde yaşayan her bireyin mutlaka yaşam alanlarını güzel ve temiz tutmaları gerekmektedir.
Apartman dairesinde size ayrılan kısmı mutlaka temiz ve özenli tutmalısınız. Daire boşluklarını çöple doldurmak oldukça yanlış bir davranıştır ve mutlaka temiz ve bakımlı olunmalıdır. Bu şekilde dairenin düzenli görünümü sağlanabilir.
Çöpleri boşaltırken mutlaka itina ile davranılmalıdır. Yemek kalıntılarını dışarıya ve lavaboya dökmek yanlış bir davranıştır. Bunun haricinde bir hayvan beslemek için yemekleri düzensiz bir şekilde dışarı atmak da doğru olmayacaktır. Titiz bir şekilde olması gerektiği gibi yemeleri bir kap içerisine katarak hayvanları besleyebilirsiniz.

Apartmanın giriş kısımlarına katılabilen bisikletler ve bebek arabalarının düzenli bir şekilde konulması gerekmektedir. Düzenli konulmayan bu eşyalar geçişi engeller ve kötü bir görüntü oluşturur.

Apartman da hırsızlık olaylarının yaşanmaması için apartman sakinlerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Mutlaka kapıların kapılı tutulması ve açık unutulmaması gerekmektedir. Yabancıların girmemesine özen göstererek apartman dairesinin güvenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer yükümlülükler:

Apartman dairesi içerisinde yaşayan kişi dairesinde değişikliğe gidebilir. Fakat bu değişiklik yaşanırken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Nakliye hizmeti sırasında oluşan hasarları mutlaka daire sahibi karşılamalıdır.
Apartman düzeni ve bakımının aksatılmaması için her apartman sakininin ayın belirli günlerinde ödenen aidat bedelini geciktirmemesi gerekmektedir.

Kişi apartmanda uyulması gereken tüm kuralları uyumlu bir şekilde yaşıyor olsa da mutlaka iyi bir gözlemci olmalıdır ve apartmanda uyulmayan kurallara rastladığında mutlaka bunları gerekli yerlere bildirmelidir.
Ailelerin yangın ihtimaline karşı mutlaka dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Apartmanın ortak yaşam alanı olduğu unutulmamalıdır. Bireylerin haklarına saygı duyulması gerektiği bilinmelidir.
Apartman daireleri içerisinde mutlaka kapı önlerinde ayakkabılarınızı unutmamalısınız. Bu apartman içerisinin kötü kokmasına ve görünmesine sebep olabilmektedir.

Apartman içerisinde televizyon izlenirken mutlaka rahatsız etmeyen düzeyde ses tercih edilmelidir. Yüksek sesle konuşarak insanları rahatsız edebilirsiniz. Unutmayın ortak bir yaşam alanı için her bireyin sorumlulukları vardır.
Apartman dairesi içerisinde uyulması gereken diğer bir kural ise çöp çıkartma durumudur. Saatinden önce çıkarılan çöpler apartman içerisinde beklerken kötü kokuya sebep olmaktadır. Bu durumun yaşanmaması için mutlaka çöplerin saatinde çıkarılması gerekmektedir.

Apartman dairesinin daha ferah ve huzurlu bir alan olabilmesi için ince düşünülmeli ve yapıcı olunmalıdır.

Apartman Düzenini Bozan Komşular İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Apartman içerisinde yaşanan sorunların çözümü için öncelikle mutlaka rahatsızlık verilen komşunun uyarılması gerekmektedir. Eğer sorun devam ediyorsa apartman dairesinde yaşayan kişiler toplanarak toplu bir şikayette bulunarak cezai yaptırımda bulunulmasını sağlayabilirler.

Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 25 e göre : Kat maliklerinden biri bu kanuna göre kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek
derecede ihlal ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine
devredilmesini hakimden isteyebilirler. Bunun için kat mülkiyeti kanununda uzmanlaşmış bir avukata başvurmanız gerekmektedir.

Komşuluk adına yaşanan bu ortamlarda her harekete dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin; bir halı çırpmak oldukça basit görünebilmektedir. Fakat halı çırparken herhangi bir dairenin penceresinin açık olabilme ihtimali düşünülmelidir. Hassas davranıldığı takdirde komşuluk hakları çiğnenmeyecektir.Kategoriler
0507 661 22 55

fatihkalmaz.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir